Dziś jest: Środa, 17-04-2024

Informacje

Narzędzia i usługi

Referendum gminne - wiatraki

INFORMACJA NA TEMAT UMIEJSCOWIENIA PROJEKTOWANYCH SIŁOWNI WIATROWYCH FARMY WIATROWEJ CHMIELINKO II I ODLEGŁOŚCI POSZCZEGÓLNYCH SIŁOWNI OD ZABUDOWY MIESZKANIOWEJ

  • 14-07-2015
  • przez Maciej Piechowiak
 
 
W związku z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji na temat odległości projektowanych siłowni wiatrowych od istniejącej i projektowanej zabudowy mieszkaniowej, w załączniku prezentujemy skan mapy topograficznej okolic Chmielinka, z naniesionymi siłowniami oraz obliczoną odległością od terenów zabudowy mieszkaniowej. Mapa posiada skalę 1:25 000, co oznacza, że 1 cm na takiej mapie odpowiada w rzeczywistości 250 m.
Z załączonej mapy wynika, że najbliżej umiejscowiony budynek mieszkalny, oznaczony adresem Józefowo 13, znajduje się ok. 650 m od wiatraka. Należy jednak zastrzec, że jest to budynek niezamieszkały, który w przyszłości nie ma pełnić funkcji mieszkaniowych. Najbliżej zlokalizowana zabudowa mieszkaniowa (pojedyncze gospodarstwo w zabudowie rozproszonej, oznaczone adresem Józefowo 16) znajduje się ok 750 m na zachód od projektowanego wiatraka. Zwarta zabudowa w Chmielinku znajduje się co najmniej 1400 m od projektowanej farmy wiatrowej, w Grońsku - co najmniej 1700 m, a we Lwówku - co najmniej 2800 m. Najbliżej umiejscowione gospodarstwo rozproszone w Lipce Wielkiej, oznaczone adresem Lipka Wielka 22a, oddalone będzie od najbliższego wiatraka o około 1250 m.
Z projektu planu wynika, że siłownie wiatrowe mają być umiejscowione na wieżach, których wysokość mieścić się będzie w przedziale: min. 100 m - max. 160 m. Projektowana średnica wirnika będzie wynosiła: min. 100 m - max. 150 m. Oznacza to, że wysokość pojedynczej siłowni wiatrowej wraz ze śmigłem, w jego górnym położeniu zamknie się w przedziale od min. 150 m do max. 235 m. od poziomu terenu. Dla porównania wiatraki umiejscowione w Paproci koło Nowego Tomyśla mają wysokość wieży 160 m, a średnicę 100 m. Ich maksymalna wysokość wynosi wiec 210 m od poziomu terenu. Zlokalizowano je około 500 m od najbliższej zabudowy mieszkaniowej. Od zwartej zabudowy w Nowym Tomyślu dzieli je odległość min. 1500 m.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją